SEO

Anasayfa / SEO

SEO Nedir ?

SEO ingilizce’deki ‘search engine optimization’un baş harflerinin kısaltmasıdır. Türkçesi arama motoru optimizasyonu’dur kısaca SEO olarak adlandırılır. Arama motorlarındasitenin içeriğiyle ilgili anahtar kelime aramalarında üst sıralarda olmak için yapılan uygulamalar bütününe SEO deniyor. Örneğin bir eczacı firmanın sitesi ‘ilaç’ diye arandığında üst sıralarda çıkıyorsa o sitede SEO çalışması yapılmış demektir. Hiçbir zaman arama motorlarında üst sırada olmak rastlantısal değildir.

Neden SEO ?

Ziyaretçinin ilgisi ve müşteri çekme kapasitesi bir sitenin yaşayabilmesi için gereken en önemli 2 şeydir. Sitenin tasarımı, renk düzenlemesi sadece müşteriyi kendine çekecek düzenlemelerin temeli olabilir. Her iddialı ve ziyaretçi çekmek isteyen site, google aramalarında üst sıralarda çıkabilmek için üzerinde SEO çalışması yapılması gerekmektedir. SEO ikiye ayrılıyor: Doğal SEO ve yapay SEO Doğal seo hazırlanan web sitesinin içeriklerinin başka sitelerde ilgi toplaması, söz konusu siteye yönlendirecek linkler ile popülerliğinin artmasıyla gerçekleşen arama motorları aramalarındaki yükselmedir. Yapay SEO ise arama motorlarının yazılımlarındaki açıklıkların ve eksikliklerinin zorlanarak anahtar kelime aramalarında sitenin üst noktalara taşınmasıdır.


Özellikle google arama motorlarındaki denetimi sağlayan programlarını ve denetimlerini sıklaştırarak yapay SEO yu artık tamamen etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Google Penguin’in son güncellesi ile beraber kullanıcının işine yaramayan, tamamen arama motorlarının ilgisini çekmek için muhtemel arama yapılabilecek kelimelerle doldurulmuş ‘anahtar kelime çorbası’ makalelerin dönemi bitmek üzere. Ziyaretçiyi kendine bağlayan, merak uyandıran veya merakını dindiren içerikler artık SEO ’nun formülü olarak belirmeye başlıyor.

 

Bunun yanında SEO ’da kısa süreli çözümler olan yapay SEO ve diğer yöntemler, kısa sürede arama motorlarında işe yarayan sonuçlar verse de arama motorlarının denetim sistemlerince denetlenen ve farkına varılan bu yapay uygulamalar fark edilecek, site gerilere düşecek veya tamamen arama motorlarından filtrelenerek çıkartılacaktır. Tam tersine kara geçmeye çalışırken tamamen tüm pastanın hepsinden olmak olası. Bu sözde seo uzmanları, pratik bilgilerini doğrularla ve gerçeklerle ispatlamadan hareket ederek birçok sitenin geleceğini tehlikeye düşürüyorlar ve sektörün itibarına da zarar veriyorlar.


SEO uzun bir süreçtir ve sonucu hakkında birileri size birinci sayfa kesin veya ilk sıra kesin diyorsa sizin paranıza göz dikmiştir bunu unutmayın. Tabii ki dikkatli bir çalışma ve özen ile yavaş yavaş ilk sıraya bile çıkmak mümkün fakat bu ilgi isteyen dikkat isteyen bir süreçtir. SEO Uzmanı , bu süreci değerlendirebilen nerde nasıl bir strateji izleyeceğini hissedebilen ve süreci kontrol edebilen kişidir. Bu bir strateji ve plan işidir ve başarı için tecrübe gereklidir. Arama motorlarını aptal yerine koyma süreci geride kaldığına göre ‘sözde’ uzmanlar da artık geçersiz hale gelmiştir. 

SEO

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0850 840 31 87

Copyright © 2018. Abdulkadir ŞEKER Her Hakkı Saklıdır.
Top
DMCA.com Protection Status