Site Dışı SEO

Site Dışı SEO

Kategori: SEO 16 Ekim 2014 tarihinde yayınlandı.
site-disi-seo tarafından yazıldı. Gösterim: 6334

Site dışı SEO

Site dışı seo’yu şöyle açıklayabiliriz:

Dış sitelere hazırladığınız siteye dair link verilmediğin de, sitenin arama sonuçlarında yükselme olasılığı gerçekten çok zayıf kalıyor. Bu Site dışı SEO çalışmaları da genelde buna yönelik, sitenin dışında sitenin ismini duyurmak, sitenin dışında sitenin kolay bulunabilmesi için en iyi yerlere en çarpıcı tabelaları koymak, siteye doğru yönlendirmeler koymak üzerine. Sitelerden link toplamak örneğin blog açıp buradan link ve tanıtım yazıları çıkartmak gibi çalışmalar Site dışı SEO çalışması kapsamına giriyor. Burda da belli bir strateji izlenmesi gerekiyor. Linkleri tamamen hazırlanan siteyle alakalı sitelerden verilmesi ve örneğin google’da her sitenin bir güvenilirlik puanı ve değeri var, değer olarak güvenilirlik olarak sitelerden link almak tabii ki buradaki en önemli çalışma olacaktır. Küçük bir hatırlatma, linklerin içerisinde ve linklerin bulunduğu metinde anahtar kelime kullanmak da link kalitesini mutlaka artıracaktır. Sürekli güncellenen sitelerde ve statik sitelerde de olsa daha önce hazırlanmış içeriklerin imleme sitelerinde ve sosyal mecrada paylaşılması bir sonraki aşama oluyor.

Yapay SEO , bir başka deyişle Black Hat SEO zamanlarından hala geçerli bir yöntem olan paravan blog açmak var. Paravan bloglardan zamanı geldiğinde link ve tanıtım yazısı çıkartmak sitenin tanınırlığını arama motorlarınca arttıracaktır. Forumlarda yayınlanan tanıtım yazıları gibi bloglara da aynı şekilde tanıtım yazısı hazırlanıyor ve internette sitenin ismi hem içerik olarak hem link olarak ağ gibi kurulmuş olunuyor. Makaleleriniz tamamen size ait ve özgün olmalı yine içerisindeki birkaç anahtar kelimeye link vermeli içerik ile ilgi resim eklemeli ve tabi ki web sitenizin adresini bu makalede yazmalısınız. Gördüğünüz gibi forumlarda tanıtım yazısı yazmak gibi fakat farklı bir platformda çalışmaktadır. Ardından site büyük toplist ve dizinlere kaydediliyor ve backlink inşaası belirli zaman aralıklara yayıla yayıla uzun süre sürdürülüyor. Daha da bütçe olduğu sürece, ziyaretçisi bol olan yerlere sitenin reklamı verilerek daha da tanınır hale getilebiliyor.

Arama motorları web sitelerini nasıl denetliyor? Webmaster araçlarıyla site arama motorlarında kayıt edildikten sonra spider ismi verilen mini programlar ile siteleri tararlar ve içeriklerini kontrol ederler. Bu spiderlar işte çöp içerik, gereksiz yazılım ve arama motorlarını kandıran uygulamaları araştırıyor ve buluyor. Tam burada arama motorlarının denetlemeleri başlıyor, tam da kayıttan sonra. Ama bununla da sınırlı kalmıyor, kayıttan sonra da Spiderlar farklı zaman aralıkları ile siteleri ziyaret etmeye devam  ediyor ve içerikleri inceliyorlar.  Her arama motoru kendi spiderı ile arama yaparak sitenin sayfa içeriklerini kendi veritabanlarına kopyalar. Bunun sonucunda o arama motorunda arama yapıldığı zaman; arama yapılan kelime ile direkt örtüşen sitelerin listesi sonuç sayfasında sıralanır.  SEO tamamen buna yönelik bir çalışmadır.

Spiderları ilgilendiren site içi ve site dışı SEO işlemlerinden başka bir de arama motorları sitenin hızıyla da ilgilenmektedir. Örneğin Google yapı olarak hıza önem vermektedir.

Bu mantıktan yola  bir site ayrıca hızlı açılabilmeli ve içinde hızlıca gezinilebilinmelidir. Sonuç olarak sadece içerik ve temiz bir kodlama değil aynı zamanda hız da arama motorları için büyük bir önem taşıyor. Arama motorları her zaman hızlı açılan ve çalışan siteleri diğer sitelere nazaran daha ön sıralara taşır. Ne de olsa sitenize gelen ziyaretçi bir sitede hızlı bir şekilde gezebiliyorsa hem arama motoru hem de ziyaretçiden artı puan kazanmış olur. Görüldüğü gibi arama motorları tamamen kullanıcılar için en verimli ve en hızlı, en doğal yollarla yükselebilmiş siteyi öne çıkartmaya çalışıyor. Bu yüzden SEO çalışmaları da çok elden yazılmış özgün içerikler  ve kaliteli linkler ile yapılıyor. Abartıdan ve zorlamalardan kaçınarak stratejik bir plan izlenerek.

 

Yeterli içerik ve yeterli backlink ile hızlı ve iyi kodlanmış bir site ile arama motorlarında ilk sayfaya çıkmak hayal değil sadece disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Paralar vererek ve emekler harcanarak oluşturulan internet sitenizin arama motorlarınca SPAM(çöp) site olarak arama motorlarından çıkartılmaması ve SEO çalışmasının verdiğiniz paraya değmesi için hayal satan şirketlerden uzak durarak gerçek SEO Uzmanı olan kişiler den yardım alınız.

 

.

 

 

 

 

 

 

SEO Uzmanı

Bizi Google+'da bulun