Web Tasarım

Web Tasarım

Kategori: SEO 16 Ekim 2014 tarihinde yayınlandı.
Abdulkadir ŞEKER tarafından yazıldı. Gösterim: 5442

Web Tasarım

İnternet artık firmaların , kişilerin, markaların vitrini. Bu vitrinin sunumu, ne olduğunuz, ne yaptığınız ve gelecekten ne beklediğinizi yansıtıyor. Her tarafın görünür olduğu ve insanların beklentilerinin birbiriyle çarpıştığı bu mecrada hiç bir şey rastlantısal gerçekleşmiyor. Bu koskocaman vitrinde sunumunuz ve nasıl görünmek istediğiniz olası müşterilerinizle olan ilişkilerinizi belirleyecek. Başka bir deyişle gelecek planlarınızın gidişatı için müşterinize vaatlerde bulunduğunuz, vizyonunuzu, bakış açınızı sunduğunuz yer tam da bu vitrin. Böyle hassas bir alanda tecrübe ve sizi anlayacak bir ekiple web sitesihazırlamak büyük önem taşıyor. Sizi sizin kadar anlayabilmesi gerekiyor ki, taleplerinizi gerçekleştirebilsin web sitesi tasarımcısı. Web tasarımında ideal olan, ziyaretçinin ruh halini yükseltecek, çok göze batmayan belli belirsiz bir hareketlilik ile ziyaretçiyi etkileyen, sitenin içinde dolaştıran ve ziyaret edeni  dinamik ve akıcı bir görünüm, gözü yormayan geçişlerle ziyaretçiyi verilmek istenen mesaja yormadan verebilen, ziyaretçiye yön verebilen sitelerdir. Web sitesi müşteriyi hareketlendirmeli, meraklandırmalı, isteklerini en kolay yoldan gerçekleştirmeli ve arayüz olarak da müşteriyi düşündürtmeyecek, ilk bakışta benimseyeceği şekilde olmalıdır.

Web Tasarım Web Sitesi

Web sitesi bir karakter gibi bir insan gibi düşünmek de gerekiyor. O firmanızı tanıtan sizin yerinize sizi ifade eden bir şey. Akıllı, çevik ne istediğini bilen bir şey olması gerekiyor. Kendinden emin ve amacını bilen. Web Tasarım yapan kişinin de böyle olması ve sizin de isteklerinizi ve düşüncelerinizi iyi yansıtabilmeniz gerekiyor. İyi bir dinleyici olan web master iyi olma yolunda ilerleyen web master dır diyebiliriz.

Web Tasarım ’ında ilgilendirdiği sayfanın tasarımsal olarak ruhunu ve anlayışını yansıtması birincil önceliktir. Sayfa ne ile ilgili ise tasarım , içerik ile bir harmoni ile hazırlanmalıdır. İşlev ile görsellik bir arada ilerlemeli ve site tasarımı diğer yandan seo çalışmaları için uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Bunun için hem seo bilgisi olan hem de site hazırlamayı bilen bir web master a ihtiyacınız var. İmajı kullanışlılığın önüne koyan web siteler başarısız olmaya mahkumdur. Bütünlük görselliğin şiirselliğinden ve etkileyiciliğinden daha önemlidir. Ziyaretçi bir siteye etkilenmeye değil aradığını bulmaya gelir. Bütünlükten kasıt tabii ki içerik ve tasarım arasındaki uyum. Bu yüzden site tasarımında kullanışlı ve bütünlüğü olan bir tasarımı ideal olarak tanımlayabiliriz. Bunun yanında, web sitesinde kullanılacak  teknolojiler, teknik ve görsel özellikler ulaşmak istediğiniz hedef kitleye hitap edebilmeli. Kime hitap edeceğini belirlemek bir siteye başlamadan önce cevaplanması gereken ilk sorulardan biri. Örneğin banka için site hazırlıyorken düzen, kesin ve kararlılık önemliyken bir makyaj firması için site hazırlarken çarpıcılık çok daha önemli olacaktır.

Tasarımınızın renkleri, tarzı kurumsal kimliğinize uygun olmalı. Kartvizitinizi ya da broşürünüzü verdiğiniz bir kişi, web sitenize girdiğinde de aynı imajı algılamalı. Yapılan en büyük hatalardan birisi, firma logosunun bile web sitesinin renklerine daha uygun hale

 

 

getirmek için değiştirilmesidir. Web tasarım ına başlamadan önce logoya ve kurumsal renklere karar vermiş olması ve web sitesinin de bu çerçevede yapılması en doğru olandır.

İnternet milyonlarca web sitesi nin olduğu bir platform. Milyonlarca site var ve bu siteler arasında farklı olmak için farklı olmaya çalışmak çalışarak farklı olmak bütünlüğü olmayan görselliği ile içeriği arasında uyum bulunmayan  siteler ortaya çıkabilir. Büyük ihtimalle denemek istediğiniz her şey daha önce denendi, bu yeni şeyler denenmemeli anlamına gelmiyor tam tersine yenilikleri  yapmak istenen sitenin özünü kavrayarak bunun üzerine temellendirmemiz gerekiyor. Bu tamamen tecrübe ve vizyon gerektiren bir ustalık. Bugün internetin önde gelen sitelerinin tamamını incelediğinizde özgünlükten asla ödün vermediklerinin görürsünüz. Aynı zamanda yine aynı şekilde markalarını bir renkle, bir duruşla ve bir görünüş ile özdeşleştirip zaman zaman bunda yenilik yaptıklarına şahit oluyoruz. Değişen tasarımlar ve imajlar eskiye bağlı olsa da zamanın nabzını tutabilen değişiklikler olmalı. Bunun nedeni çalıştıkları firma veya kişi ile sıkı ilişkiler sonucunda bir karakteri yansıtan veya bir markalaştırmanın başarıyla sürdürülmesindendir. Arama motorları nda üst sıralarda yer almak içinde özgün metinler yayınlanmalıdır.

Son zamanlarda bir çok web le bağlantımızı kuran programlar yani web browser çıkıyor. Yapılan site tamamen hepsiyle uyumlu olması gerekiyor. Çünkü bu web browser ların çatışmasında hala biri bir diğerine tam olarak üstünlük sağlamış değil. En iyisi ve en ideali diye bir karara varmak olanaksız. Her programın diğerine göre üstünlüğü var ve kullanıcılar da hangi özellik daha çok işine geliyorsa buna göre web browser ını seçiyor ve kullanıyor. Yapılan sitenin tüm web browser lar için uygun olması bir zorunluluk. Bunun yanında web sitesi yapılırken hiçbir şey bilmeyen bir insan baz alınarak yapılmalıdır. Siteye giren herhangi biri kolayca aradığı şeylere ulaşabilmelidir. Menüleri ve navigasyonu buna göre yapılmalıdır. Ziyaretçi düşünmek sorgulamak ister, web sitesini dolaşırken bir hizmet görür gibi, sorumluluk almadan istediğine ulaşmak ister.

Yapılan Web Tasarım ının hızlı yüklenmesi aynı zamanda onun iyi bir şekilde kodlandığınız gösterir. Genel bir bakış açısıyla css ve web 2.0 standartlarında hazırlanmış bir site tablolarla yapılmış bir siteden daha hızlı yüklenmektedir. Hız konusunda en önemli unsurlardan biride web sunucunun güçlü bir server olması ve yüksek bant genişliğine sahip olmasıdır. Serverlar için biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Önemli olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en hızlı ve en kısa yoldan ulaştırmak. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek çok yer kaplayan animasyonlar, bekleme süreçleri, çok yer kaplayan video ve ses objeleri tercih edilmemelidir.


Sitenizi kurdunuz, her şey güzel. Peki sitenize yollar inşaa etmeniz, reklamını yapmanız ve tanınırlığını arttırmanız gerekmez mi? Daha önce de belirttiğimiz gibi arama motoru optimizasyonu bir sitenin google aramalarında çıkması için yapılan çalışmadır ve siteyi bir vücut olarak düşünürsek, müşteri ilgisi besini, seo çalışması ise kan damarları ve vücudunun sağlığıdır. Seo değeri, bir sitenin googleda arama motorları nda tanınırlık oranı, güvenilirliği, içerik olarak ilgi çekiciliği ile belirlenir. Müşteri ilgisi olmadan, ziyaretçi olmadan bir site yaşayamaz, ve seo çalışması olmadan da site gerekli olanı kendine sağlayamaz. Seo bir sitenin hayatta kalması kendini devam ettirebilmesi için en önemli çalışmadır.
Arama motorları nın mantığını bilmek ve bu mantığa göre web sayfası tasarlamak kolaymış gibi bir çok sözde seo uzmanı ’nın arasında aslında sadece birkaç kişinin gerçekten hakkıyla yapabildiği bir iştir. Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indeks lenebilir yapıda oluşturulmalıdır.

 

 

SEO Uzmanı

Bizi Google+'da bulun